קבוצת סיכון וסימפטומים עיקריים של מחלת ניוון קרנית קרטוקונוס

מחלת ניוון קרנית, הנקראת בלטינית קרטוקונוס (קרטו – קרנית, קונוס – חרוט), גורמת לעיוות מבנה הקרנית ולשינוי צורתה. המבנה הטבעי והנכון של הקרנית הוא בצורת כיפה עגולה אך אצל הסובלים מהמחלה מתעוותת הקרנית לצורת חרוט, מכאן מקור השם של המחלה. עיוות צורת הקרנית גורם לפגיעה באיכות וביכולת הראייה מאחר והתמונה מתעוותת, במקרים קיצוניים עלולה המחלה לגרום לירידה חדה ביכולת הראייה, להצטלקות פני הקרנית ולעיוורון.
יש לציין כי לרוב המחלה מתפתחת בשתי העיניים והיא עלולה לפגוע ביכולת לנהוג, לקרוא ולראות בלילה. טיפול מקצועי בזמן מאפשר להקל על סבלו של החולה באמצעות הליך כירורגי או התאמת משקפיים ועדשות מגע. חשוב לאבחן מוקדם ככל הניתן את המחלה על מנת להתאים את הפתרון הנכון והמתאים ביותר, בהתאם לממצאי הבדיקה.

 

קבוצות סיכון של מחלת קרטוקונוס

 

מחלת ניוון קרנית מופיעה באופן הדרגתי לרוב בקרב צעירים בחלק השני של שנות העשרה לחיי האדם והמחלה יכולה להמשיך ולהתפתח עד לתחילת שנות הארבעים. מחלת קרטוקונוס מתפתחת כאשר רקמת הקרנית השקופה הולכת והופכת לדקיקה יותר ולכן נוצר עיוות בצורתה של הקרנית. במקרים רבים המחלה נגרמת בגלל גורמים תורשתיים וישנם מחקרים המצביעים על קשר ססטיסטי בין קרובי משפחה הלוקים במחלה לבין הסיכוי כי אדם השייך למשפחה יחלה בקרטוקונוס. כמו כן, אלרגיות שונות עלולות לגרום להיווצרות המחלה, במיוחד בקרב הסובלים מאלרגיות חוזרות ונשנות בעיניים, בקרב הסובלים מאסטמה ושפשוף חזק של העיניים. כדאי לדעת כי שכיחות המחלה בקרב האוכלוסייה היא חולה אחד לכל 2,000 אנשים בריאים. יש לציין כי ישנם מחקרים הטוענים כי המחלה מופיעה גם מגורמים חברתיים וגזעיים, במיוחד בחברות בהן נהוג להינשא בין קרובי משפחה.

 

תסמינים עיקריים של מחלת קרטוקונוס

 

הסימפטום הראשון בו ניתן להבחין להופעת מחלת ניוון קרנית הוא ירידה בחדות הראייה. כאשר מבחינים בקושי לראות עצמים קטנים ורחוקים חשוב לבצע אבחון מוקדם של קרטוקונוס אצל מומחים באופטיקה טל או על ידי רופא עיניים. אבחון מקצועי ישלול או יאשר את המחלה וימנע טעות של אבחון החולה כקצר ראייה.

 

כמו כן, סימפטומים נוספים להופעת המחלה הינם:

 

• כתמים וצלליות המופיעים בשדה הראייה
• הילות מסביב לעצמים בוהקים
• קושי לאבחן ולזהות גוונים שונים
• ירידה משמעותית בחדות הראייה
כדאי לדעת כי בשלבים מתקדמים של המחלה ניתן לראות בברור את הקימור בעין ואת המראה בצורת חרוט של הקרנית וכמו כן הופעת צלקות על הקרנית יש ירידה חדה בחדות הראייה, ובמקרים חמורים יש להשתיל קרנית חדשה.

 

אבחון בזמן

 

כאמור, חשוב לאבחן בזמן מחלת ניוון קרנית על מנת להתאים פתרון לבעיה לפי מידת חומרת המחלה. בשלבים הראשוניים של המחלה ניתן לטפל באמצעות התאמת משקפיים אך ככל שהמחלה מחמירה יש להתאים עדשות מגע קרטקוניות המיועדות לסובלים מקרטוקונוס. בשלבים מתקדמים של המחלה ובמקרים בהם נוצרות צלקות על הקרנית או במקרים קיצוניים בהם מאבדים את יכולת הראייה, ניתן להשתיל קרנית בריאה מתורם.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר