על הקשר בין תזונה ובריאות

המזון שאנו אוכלים הוא הדלק לגופנו. הוא מספק לנו רכיבי תזונה החיוניים לתפקודו התקין של הגוף כמו חלבונים, פחמימות, שומנים מינרלים ועוד. כיום, אנו מודעים יותר מבעבר לחשיבותם של תזונה נכונה וניהול אורח חיים בריא. המידע המצטבר ממאות המחקרים המתבצעים בתחום, מצביע על כך שישנו קשר מובהק בין מה שאנו אוכלים לבין הבריאות הגופנית והנפשית שלנו: תזונה לקויה עלולה לגרום למגוון רחב של מחלות כרוניות שונות, החל מהשמנה ועד לדיכאון, ואילו תזונה נכונה יכולה לשמש כאמצעי מניעה למחלות קשות ולהשפיע על איכות ותוחלת החיים שלנו.

מהי תזונה לקויה?

תזונה לקויה או תזונה לא מאוזנת מוגדרת למעשה כחוסר איזון בין מה שאנו אוכלים לבין התזונה הרצויה לגופנו. תזונה לא נכונה כוללת אכילת יתר או חוסר אכילה, אכילת מזונות לא מתאימים, שילוב לא נכון של מזונות, אכילת מזונות עתירי שומן, מלח או סוכר, צריכה מוגברת של פחמימות, מחסור בירקות ועוד. תזונה לקויה כוללת גם מאפיינים התנהגותיים כמו אכילה מהירה ללא לעיסה, אכילה לא מסודרת ודיאטות קיצוניות להורדה במשקל הכוללים הימנעות מזונות מסויימים או אכילה מועטה.

השפעת התזונה על בריאותנו

תזונה לקויה הכוללת מחסור בחומרי תזונה מסויימים או עודף שלהם, עלולה לגרום לשלל מחלות כרוניות ובמקרים קיצוניים אף למוות. כך למשל, עודף משקל עשוי להוביל למחלות כמו סוכרת, לחץ דם גבוה וכולסטרול גבוה. ישנן מחלות לב וכלי דם, כמו לדוגמה טרשת עורקים, הנגרמות בין השאר בשל תזונה לקויה הכוללת שומנים מן החי ומלח וכן חוסר בפעילות גופנית. כמו כן, כיום ידוע לנו שישנם גורמים תזונתיים התורמים להתפתחות של סוגים מסויימים של סרטן כמו סרטן הושט וסרטן המעי הגס. מאידך, תזונה חסרה עשויה להביא למחלות כמו אנמיה, הנגרמת ממחסור בברזל, מחלות פרקים הנגרמות ממחסור בסידן, או צפדינה הנגרמת ממחסור בויטמין סי.

כללים לתזונה נכונה

אם ברצוננו לאמץ אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, מומלץ להקפיד על כמה כללים מרכזיים:
יש להקפיד לאכול מזונות איכותיים, בדגש על פירות, ירקות, דגנים וקטניות, ולצמצם צריכתם של מזונות מעובדים או מזונות עתירי מלח, סוכר ושומן. חשוב לשמור על גיוון במזונות שאנו בוחרים ולהקפיד לצרוך את כל ששת אבות המזון על בסיס יומיומי- פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים, מינרלים ומים. רצוי להימנע ממזון עתיר שומן ובפרט שומן טרנס, הנמצא בחלבון מן החי כמו בשר, חמאה או ביצים, או שומן מוקשה, הנמצא בחטיפים, ממרחים, ממתקים ומאפים שונים. חשוב להרבות בשתיית מים ולהימנע משתיית משקאות מוגזים או ממותקים. לסיום, כדי לקיים אורח חיים בריא חשוב לשלב את עקרונות התזונה הנכונה יחד עם פעילות גופנית קבועה.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר