מהי הרפואה הסינית?

בעשרות השנים האחרונות, גדלה המודעות לרפואה הסינית בארץ ובעולם, ומטפלים ורופאים משתמשים בה דרך קבע במרפאות פרטיות, בקופות ובבתי החולים. לשיטות הטיפול על פי הרפואה הסינית יתרון עצום על פני שיטות טיפול קונבנציונאליות בכך שהן אינן פולשניות, ואינן גורמות לתופעות לוואי או כאבים (בניגוד להשפעה המחלישה או המרדימה של התרופות).

על פי המסורת, הרפואה הסינית החלה לקרום עור וגידים כ-2000 שנים לפני הספירה. באותן שנים ישבו חכמי הרפואה הסינית וחיפשו אחר דרכים שונות לחיים בריאים ואיכותיים יותר. חכמי הרפואה הסינים פרשו מחיי הקהילה, פנו להרים הגבוהים וחיזקו את גופם בצמחי מרפא ובמזונות מן הצומח. בחלוף השנים השתנה ברחבי העולם היחס לרפואה, והתחלף בהכרה הבסיסית שכל תהליכי החיים המתרחשים בעולם מושפעים מהטבע. לפי הרפואה הסינית, האדם הוא חלק אינטרגלי מהטבע, וכאשר יחיה את חייו בחיבור לעונות השנה, למזג האוויר ולמחזוריות הבסיסית של הטבע, יוכל לשוב לחיים מלאי סיפוק.

 

מושגים בסיסיים ברפואה סינית

 

הבסיס לרפואה הסינית הוא האנרגיה, שנקראת גם בשם צ'י. לא ניתן למדוד את האנרגיה באמצעות מכשור מתקדם, אולם מדובר בכוח המאפשר את החיים. כשבגוף האדם זורם הצ'י באופן תקין, כלומר לא יותר מדי ולא פחות מדי, הבריאות הנפשית והפיזית תהיינה תקינות. לעומת זאת כאשר קיימת חסימה בזרימת הצ'י או כאשר קיים עודף/חוסר בצ'י, אלו יבואו לידי ביטוי במחלות שונות או בסימפטומים פיזיים/רגשיים. אלו דברים עשויים לפגוע בזרימת הצ'י התקינה? כל מי שחקר וקרא מעט אודות רפואה סינית, מכיר את המושגים: יאנג ויין. היאנג והיין הם שני כוחות מנוגדים, כשחוסר איזון בכל אחד מהם פוגע באיזון הגוף ובזרימת הצ'י.

רפואה סינית ומרידיאני זרימת האנרגיה. מונח נוסף המקובל ברפואה הסינית הינו המרידיאנים. המרידיאנים הם רשת ערוצי אנרגיה הפרוסים בכל רחבי הגוף ומוליכים את הצ'י. על פי המסורת הסינית, יש כ-14 מרידאנים בגופנו, דרכם ניתן להשפיע על זרימת האנרגיה. ניתן לפתוח את המרידאנים ולשחרר אנרגיה חסומה הן על ידי לחיצות (כמו בטווינה), והן על ידי דיקור סיני.

שיטות הטיפול ברפואה הסינית

כל אמצעי הטיפול ברפואה הסינית מתמקדים באיזון הצ'י בדרך זו או אחרת. יש מטפלים הבוחרים לאזן את הצ'י על ידי דיקור סיני (אקופונטורה), יש המשלבים צמחי מרפא, יש הבוחרים בטווינה, יש במוקסה (צבר עלים המובער ליד נקודות הדיקור), ויש שמנסים שינוי תזונה. לפני התנסות באחת משיטות הטיפול, יש לבצע אבחון יסודי ומעמיק של המטופל.

אחד העקרונות החשובים ברפואה הסינית היא לא להתייחס אך ורק לסימפטומים הגופניים של המטופל (בדומה לרפואה המערבית), אלא למכלול הגוף- נפש. המטפל יחקור את אורחות חייו של המטופל ויבדוק את גופו על מנת לזהות את הסיבות להתפרצות הסימפטומים.

על מנת לזהות את שורש התופעה/ המחלה, נעזר מטפל ברפואה הסינית במספר כלים:

  • שיחה אישית עם המטופל
  • אבחון לשון
  • אבחון דופק
  • לעיתים יש צורך גם בבדיקות דם וצילומי רנטגן

לאחר תשאול מעמיק של המטופל, יכול המטפל להתגבר על מגוון רחב של תופעות ומצוקות.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר

דילוג לתוכן