עישון ומחלות לב

עישון הוא הגורם העיקרי להתקפי לב בגיל צעיר. עישון של למעלה מ-20 סיגריות ליום יביא לעליה בשכיחות להתקפי לב – עד פי שישה בנשים ועד פי שלושה בגברים – בהשוואה לאנשים בני אותו גיל שאינם מעשנים. השפעת העישון על הלב חמורה. מחקרים רבים מלמדים על הקשר הישיר בין עישון סיגריות לבין מחלות לב. ב-75% מהמקרים של התקפי לב המתרחשים אצל אנשים עד גיל ארבעים וחמש, מדובר באנשים מעשנים. בישראל, לפחות 60% מהמאושפזים עקב נזקי עישון הם חולי-לב. גמילה מעישון חשובה להורדת הסיכון לחלות במחלת לב. מעשן שנגמל בהצלחה יפחית ב-50% את סיכוייו לחלות. גם עישון פסיבי משפיע לרעה על הבריאות ומגדיל הסיכון ללקות במחלות שונות, לרבות מחלות לב.

כיצד גורם העישון למחלות לב?

  הניקוטין הנשאף מהסיגריה בעת העישון, גורם להיצרות נימי הדם ומקטיןאת כמות הדם העשיר בחמצן שהגוף מקבל. לאורך הזמן, עשויה להתפתח חסימה מוחלטת של כלי הדם, מה שיביא לפגיעה בתפקוד של אזורים במוח.

– העישון מביא להפחתת כמות החמצן בדם ועקב כך נאלצות רקמות הגוף "לדרוש" יותר חמצן וגם – מה שמוביל לעליית לחץ הדם וקצב הלב.

– כאשר מעשנים, שריר הלב מקבל כמות לא מספקת של חמצן, והסיכוי לפתח מחלת לב איסכמית גובר.

– עישון גורם לפגיעה בדופן כלי הדם ובכל עלול לגרום לקרישיות יתר. קרישות יתר מעלה את הסיכוי להתפתחות קרישי דם והסיכון לחוות התקף לב. אצל נשים אשר נוטלות גלולות למניעת הריון, שגם הן מגבירות קרישיות הדם, הסיכון עולה אפילו יותר.

נזקי המרכיבים הרעילים בסיגריה על הגוף

בעשן הסיגריה נמצאים כארבעת אלפים סוגי חומרים, חלקם רעילים מאוד, ורבים הוכחו כחומרים מסרטנים.רשימה חלקית מאוד של החומרים שנמצאים בעשן הסיגריה כוללת בתוכה ניקוטין – חומר ממכר ביותר, עטרן, ציאניד, אמוניה, אקרולאין, ועוד. לעישון השפעות קצרות-טווח והשפעות מצטברות ארוכות טווח. גמילה מעישון ועדיף לפניי גיל 30, יכולה להפחית חלק ניכר מנזקי העישון, בכללם הסיכוי לחלות במחלות לב.השפעתו המיידית של העישון על כלי הדם מתרחשת כבר במהלך עישון הסיגריה. כבר אז אפשר להבחין בשינוי ניכר בכלי הדם. חד-תחמוצת הפחמן הנו גז רעיל שלו נטייה להתקשר את ההמוגלובין שנמצא בכדוריות הדם האדומות בגוף, ותפקידו לשאת את החמצן מהריאות אל הרקמות השונות. היקשרות חד תחמוצת הפחמן אל ההמוגלובין מונעת את היקשרות החמצן אל ההמוגלובין, ופוגעת בדרך זו בהעברה תקינה של חמצן לרקמות הגוף.

גמילה מעישון מפחיתה את הסיכון לחלות במחלת לב

גמילה מעישון תועיל לכל אדם, בכל גיל ובכל מצב בריאותי. בהקשר של מחלות לב, יש בכוחה של גמילה מעישון להפחית את הסיכון לחלות במחלה הקשורה בתפקודי הלב בכ-50%. גם אצל מעשן שחווה בעבר אוטם שריר הלב, הסיכון ללקות בהתקף נוסף הולכת ופוחתת כאשר המטופל נגמל מעישון לצמיתות. השפעתו השלילית של העישון על הסיכון לחלות במחלות לכמעט ונעלמת לחלוטין לאחר כשלוש שנים מהפסקת העישון.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר