למה צריך להפסיק לעשן לפניי ניתוח

לטובת סיכויי ריפוי וההחלמה גבוהים וכמו כן למען מעבר טוב של ההרדמה הכללית, נדרשים מטופלים מעשנים להפסיק לעשן לפני ניתוח. עבור ניתוחי מתיחת פנים, הקטנה והרמת חזה, ניתוח אף עם מחיצה ומתיחת בטן – נדרש המטופל להיגמל מעישון לכל הפחות למשך עשרים ואחד ימים לפני הניתוח ועשרים ואחד ימים לאחריו. בניתוחים קטנים נדרשים מטופלים להפסיק לעשן ארבעה עשר ימים לפני וארבעה עשר ימים אחרי ניתוח.

מה חשיבותה של הפסקת עישון לפני ניתוח?

הפסקת עישון לפני ניתוח משמעותית מאוד להחלמה תקינה ולתוצאה אסתטית של צלקות ניתוחיות. ממחקרים השוואתיים עולה כי בקרב מעשנים ההחלמה מניתוח הייתה קשה יותר ונצפו יותר סיבוכים אשר הובילו למצבי החלמה איטית וממושכת יותר ואף לא תקינה של פצעי הניתוח, ואפילו הגיעו עד למצבים של נמק עורי. החשיבות של הפסקת עישון לפני ניתוח היא שהיא מאפשרת לגוף לקבל אספקת דם עשירה ותקינה שהיא הגורם החשוב ביותר להחלמה של הרקמות לאחר הניתוח, אשר מבטיח ריפוי איכותי טוב ותוצאה יפה ברמה האסתטית, מבחינת טיב הצלקות.

כאשר לא מפסיקים לעשן לקראת הניתוח לאחריו, מקשים עוד יותר על הרקמות שבין כה נמצאות במצב רגיש ופגיע. הניקוטין גורם לכך שכלי הדם באזור הפצע הניתוחי מתכווצים ואספקת הדם נפגעת. העישון פוגע באספקת החמצן ומזין את הדם בחומרים רעילים במקום להעניק לרקמות המחלימות אספקת דם עשיר בחמצן לה הן זקוקות.

השלכות העישון על הצלחת ניתוח ועל ההחלמה

  • אי הפסקת עישון לפניי ולאחר ניתוח עלולה לגרום לחוסר איחוי של הרקמות
  • לפעירת קו התפר במקום המנותח
  • להופעת זיהומים משניים ובמקרים חמורים אף לנמק
  • תוצאה אסתטית לא אופטימלית – צלקות גסות ומעובות

איך להפסיק לעשן לפניי ניתוח

עבור מעשנים רבים החשש המרכזי להפסיק לעשן טמון בפחד מפני הופעת תסמיני גמילה מעישון ותופעות לוואי שונות. חשוב להבין, כי הופעת תסמיני הגמילה מתרחשת בעקבות השינוי במאזן הניקוטין בגוף. תסמיני הגמילה נעלמים באופן די מהיר, וככל שהזמן חולף בגוף מתרגל למצב. אך נוסף על תסמיני הגמילה, ישנו הצורך להינתק מן ההרגלים הקשורים בעישון.

הפסקת עישון חשובה עבור כל מעשן באשר הוא, מבוגר או צעיר, חולה או בריא. להפסקת עישון בכל גיל ובכל מצב בריאותי יש את היכולת לשפר את אורח החיים במידה רבה. כמובן שעבור מעשן העומד בפניי ניתוח, אין ברירה אלא להפסיק לעשן. אפשר לראות זאת כהזדמנות פז להשתחרר מן ההרגל הרע והמזיק לא רק לתקופה שסביב הניתוח, אלא לכל החיים. אם ניסיתם לבד ולא הצלחתם – אל תאמרו נואש. כשלושה עד חמישה אחוזים בלבד מצליחים להיגמל ללא סיוע חיצוני. קיימים כיום פתרונות רבים להפסקת עישון שיערו למעוניינים להיגמל, ויפה שעה אחת קודם.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר