טיפול פסיכיאטרי בדכאון לאחר לידה

אין ספק שלידה היא אירוע משמח מאוד, שכן אנו זוכים לצרף לקן הקטן שלנו בן או בת משפחה חדשים. עם זאת, לידה מלווה גם בלא מעט קשיים, כאשר העיקרי והבולט שבהם הוא דכאון לאחר לידה. אנשים רבים לא מודעים לכך אך דכאון לאחר לידה מופיע אצל נשים בשיעור של 10%. כלומר כ-10% עד 15% מהיולדות יחוו בשלב זה דכאון, ברמות שונות. אז כיצד מתמודדים ומטפלים בדכאון לאחר לידה? לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

 

דכדוך לעומת דכאון: כיצד נבדיל בין השניים?

חשוב מאוד להבין כי כמחצית מהיולדות יחוו דכדוך ברמה מסוימת לאחר הלידה, לרוב על רקע הורמונאלי. בדרך כלל, דכדוך זה מתאפיין בנטייה לרגישות יתר, בלבול, כעס, חוסר סבלנות או מנוחה וכדומה, ועובר מעצמו תוך מספר ימים.

לעומת זאת, דכאון לאחר לידה הינו מצב חמור יותר מתופעות הדכדוך אותן חוות מרבית הנשים. דכאון כזה אינו חולף מעצמו, אלא דורש טיפול מתאים. אם היולדת חשה עייפות, קשיים בריכוז, הפרעות בשינה, חוסר תיאבון, פסימיות, תחושת כשלון או אשמה, פחד להיות לבד עם הרך הנולד, חרדה ותחושת מועקה או עצבות – ייתכן כי היא זקוקה לטיפול בדכאון לאחר לידה.

 

איך מטפלים בדכאון לאחר לידה?

במרבית המקרים, הטיפול בדכאון לאחר לידה יהיה טיפול פסיכיאטרי תרופתי, וזאת במטרה לאזן הן את הדכאון והן את הגורמים ההורמונאליים שגורמים לו או מלבים אותו. בדרך כלל, התרופות שיינתנו ליולדת במסגרת טיפול בדכאון לאחר לידה יהיו תרופות נוגדות חרדה, וכן גם תרופות מקבוצת ה- SSRI – כלומר תרופות נוגדות דכאון. במקרים חמורים יותר (כפי שיפורט בהמשך) – יתכן כי ינתנו ליולדת גם תרופות נוגדות פסיכוזה.

 

האם הדכאון יכול לחלוף לבד, ללא טיפול?

על אף שלעיתים ניתן לנסות להתמודד לבד עם התחושות הקשות, חשוב מאוד להבין כי במקרים מסוימים, דכאון שלאחר לידה מתאפיין גם בתסמינים פסיכוטיים, בהם- חשדנות כלפי הסביבה, מחשבות על פגיעה עצמית או על פגיעה בתינוק, אי שקט חמור, שמיעה או ראייה של דברים שאינם באמת קיימים וכדומה. כאמור, מדובר במצב רפואי חמור הדורש התערבות דחופה.

חשוב מאוד להיות עירניים למצבים כאלה, שכן תופעות פסיכוטיות אלה לא יעברו מעצמן, והן אף עשויות להחמיר ככל שהזמן עובר. בכל מקרה בו נראה כי היולדת סובלת מתסמינים מסוג אלה, יש לערב פסיכיאטר או לכל הפחות את רופא המשפחה.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר