טיפול בבעיות פוריות אצל נשים

בעיות פוריות הן נפוצות למדי, ונגרמות מגורמים שונים אצל נשים, ביניהם בעיות אנטומיות ובעיות הורמונליות. במקרים רבים הן נגרמות מבעיות אצל הגבר. כיום הרפואה מפותחת מאוד ומאפשרת טיפול יעיל בבעיה.

 

לא מצליחה להרות? ניתן לטפל בזה

בעיות פוריות מוגדרות כמצב בו לאחר תקופה לא מצליחים להיכנס להיריון. עבור נשים מתחת לגיל 35, אם כעבור שנה של ניסיונות לא הייתה כניסה להיריון הדבר נחשב לבעיית פוריות, ועבור נשים מעל גיל 35 הבעיה תיחשב בעיית פוריות אם לא הייתה הצלחה להרות במשך חצי שנה.

אלו הן בעיות נפוצות למדי. בישראל כ-10% מהאוכלוסייה סובלת מבעיות פוריות כאלו או אחרות. בזכות התקדמותה העצומה של הרפואה, כיום, ניתן לטפל במקרים רבים מאוד.

אילו בעיות פוריות קיימות ומהו הטיפול בהן?

בעיות בביוץ – הביוץ מתרחש באופן תקין אחת לחודש. אולם, אצל חלק מסוים מהנשים מנגנון הביוץ אינו עובד באופן תקין. בעיות אלה הן בעיות פוריות נפוצות במיוחד.

חשוב להבין שהביוץ תלוי בתיאום בין גורמים שונים בגוף, ובעיקר בתיאום בין הורמונים המופרשים מבלוטות במוח. גורם נוסף לבעיות בביוץ הוא תסמונת השחלות הפוליציסטיות, או בעיות מבניות אחרות בשחלות, כאשר מצבים אלו משבשים הבשלה תקינה של ביציות. הטיפול בבעיות ביוץ הוא בדרך כלל טיפול הורמונלי למספר חודשים.

בעיות אנטומיות – מבנים שקשורים בפוריות, כמו חצוצרות, שחלות והרחם עצמו, עשויים להיות בעלי אזורים שלא התפתחו כראוי או שעוותו עקב חשיפה למחלות שונות, כמו ווירוסים שונים, סרטן, או טיפולי כימותרפיה.

בעקבות הבעיות הללו לא ניתן לבייץ או שהרחם לא יכול להחזיק את ההיריון כראוי. הטיפול בבעיות אלו בדרך כלל דורש התערבות ניתוחית כלשהי.

הפלות חוזרות – להפלות חוזרות ישנם גורמים רבים. על פי רוב מדובר בגורמים שקשורים לאישה עצמה, ועל פי רוב מדובר בבעיות אנטומיות של הרחם, כמו רחם עם מחיצה, רחם דו קרני או הידבקויות תוך רחמיות שנקראות "תסמונת אשרמן".

עוד גורם אנטומי הוא אי ספיקה של צוואר הרחם, שהוא מצב בו צוואר הרחם לא נסגר כראוי וגורם לפקיעת קרומי ההיריון. את הבעיות הללו ניתן לפתור על פי רוב עם התערבות ניתוחית. עם זאת, הפלות חוזרות יכולות להיגרם גם מבעיות בזרע של הגבר.

כאשר הזרע אינו מתפתח כראוי, ובמיוחד כאשר הכרומוזומים בו מחולקים באופן לא תקין, גוף האישה מונע באופן טבעי התפתחות של הריון מזרע זה. הטיפול בבעיות אלו אצל הגבר יכול להיות תרופתי או באמצעות סינון של זרע תקין מתוך כלל הזרע.

טיפול בבעיות פוריות – רק אצל מומחים

בעיות פוריות הן נושא כואב מאוד לזוגות שרוצים להביא ילד לעולם. חשוב לטפל בהן רק באמצעות טובי הרופאים בתחום, אשר ידאגו לטפל באופן שלא יפגע באישה או בגבר אך מצד שני יהיה יעיל באופן מספק.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר