השפעתה של קולונוסקופיה על המעי הגס

קולונוסקופיה היא בדיקת סקר חשובה ביותר שמאפשרת גילוי של מחלות מעי. הבדיקה יכולה לזהות פוליפים ולסלק אותם לפני שהם מתפתחים לסרטן, וזוהי חשיבותה העצומה.

 

מהי קולונוסקופיה?

קולונוסקופיה היא בדיקה של אזור המעי הגס אשר מתבצעת באמצעות אנדוסקופ, מעין צינור ארוך שבקצהו מצלמה וכלי שונים, אשר מוחדר לפי הטבעת ויכול לנוע לעבר המעי. הבדיקה אמנם נשמעת לא נעימה, אך היא מתבצעת תחת טשטוש שגורם לכך שהיא כמעט ואינה מורגשת.

למעשה החלק הכי פחות נעים בבדיקה הוא ההכנה אליה, אשר דורשת תזונה מיוחדת, על מנת להכין את אזור המעי אליה. קולונוסקופיה היא האמצעי הטוב ביותר לגילוי של מחלות וגידולים שפירים או ממאירים במעי הגס. ההמלצה של ארגוני הבריאות היא לבצע את הבדיקה אחת ל-10 שנים מעל גיל 50, או בתדירות גבוהה יותר ובגילאים נמוכים יותר אם יש היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס.

איך הבדיקה משפיעה על המעי הגס?

בדיקת הקולונוסקופיה היא בדיקה חשובה ביותר עם השפעה עצומה על בריאות המעי הגס:
גילוי פוליפים – פוליפים, שנקראים גם אדנומות, הם צברי תאים שמהווים תמרור אזהרה לסרטן עתידי. אלו הם מצבים בהם קבוצת תאים במעי הגס מתחלקת בצורה לא מבוקרת, דבר שתוך כמה שנים עלול להפוך לסרטן. בדיקת הקולונוסקופיה מאפשרת לאתר פוליפים קטנים במיוחד, בצורה מדויקת יותר מכל בדיקה אחרת. במהלך ההליך הרפואי ניתן לא רק לזהות את הפוליפים אלא גם לכרות אותם, וכך למנוע באופן יעיל ביותר התפתחות של סרטן באזור.

• אבחנה מוקדמת של סרטן – הבדיקה לעתים מגלה מצב ממאיר, שכבר התפתח מעבר לשלב הפוליפ. כאשר מבצעים את הבדיקה בזמן ומגלים את הסרטן בשלב התחלתי יחסית, סיכויי ההחלמה מהמחלה גבוהים בהרבה מאשר גילוי מאוחר שלו. האבחנה המוקדמת מאפשרת לקבל טיפולים פשוטים יותר ופחות אינטנסיביים לסרטן, שבסופו של דבר גם יצליחו למגר אותו. אי ביצוע הבדיקה בזמן, תוך גילוי של סרטן בשלב מתקדם למרבה הצער לא מאפשרים לטפל במחלה

• סיוע באבחון מחלות מעי שונות – הבדיקה מסייעת באבחון של מחלות מעי שונות, ביניהן חסימות מעיים, דימומים מהמעיים, או מחלות מעי דלקתיות.

• האם עלולים להיות סיבוכים מהבדיקה? – ככל הליך רפואי פולשני, לקולונוסקופיה יש כמה סכנות שהן נדירות ביותר, שכוללות דימומים מהמעי או פרפורציה – ניקוב של המעי. במרבית המקרים מדובר בתופעות לוואי שוליות כמו כאבי בטן קלים ותחושת נפיחות.

בצעו את הבדיקה ותזכו לעוד שנים של בריאות

בדיקת הקולונוסקופיה היא בדיקת סקר בעלת חשיבות רבה לשמירה על הבריאות. הבדיקה מאפשרת לאבחן מצבים של מחלות כאשר עוד ניתן לטפל בהם בקלות, ולפני שהם מתפתחים למצבים קשים שאינם ברי טיפול. הבדיקה אינה כואבת ואין צורך לחשוש ממנה. ביצוע של הבדיקה בזמן הוא חשוב ביותר ומאפשר ליהנות מחיים בריאים לאורך שנים רבות.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר