צפי את הבאות – הסימפטומים הנפוצים ביותר במשך שבועות ההריון השונים

הריון…כמה רגשות והתרגשות מגולמים במילה הזו, בחויה הזו –הן לאישה והן לגבר. אך חוץ מהמשמעות המנטאלית של הריון- הקמת תא משפחתי אישי, מדובר גם בתהליך פיזי לא פשוט המלווה בלא מעט תופעות לוואי, שחלקן עלולות גם להבהיל את מי שאינה יודעת למה לצפות. במיוחד לשם כך, צירפנו מדריך סימפטומים לכל קבוצת שבועות, שתסייע לך להבין מה עומד להגיע.

 

שבועות 1-10

בשבועות הללו, בעיקר תחושי "חולה". אצל נשים רבות השבועות הראשונים מתבטאים בתחושה לא טובה המלווה בתשישות בשל ההקאות, הצרבות והבחילות הנפוצות בעיקר בתחילת ההריון ונגרמות מעלייה חדה בהורמונים הקשורים להכנת הגוף להליך ההריון. יתכן גם שתחושי בכאבי ראש חזקים, בייחוד אם טרם ההריון סבלת ממגרנות. אין הרבה מה לעשות עם התחושות הללו. נושא הבחילות והקאות הבוקר אף מבורך, כי משמעות התחושות הללו היא ההכנה האנטינסיבית והתקינה של הגוף
להמשך הליך ההריון. יחד עם זאת, חשוב להקפיד לאכול ולשתות בכמות מספקת חרף התחושות
הללו, לנוח ולבקר אצל הרופא אם חשים כאבים כלשהם בגב או בבטן.

שבועות 11-20

בשבועות אלו, הגוף הולך ומתאים עצמו לעובר ולצרכיו. כך למשל בשבוע 11, את עלולה לחוש כאבים במפשעה בשל התרחבות האגן, וככל שהשבועות ילכו ויקדמו כך הבטן שלך תלך ותגדל. שימי לב שבשליש הראשון של ההריון, ובמיוחד סביב שבוע 12- נשים רבות מדווחות על דימום קל במשך ההריון. לרוב זו תופעה שחולפת מאליה ואינה מסוכנת. יחד עם זאת, אם את חשה שמדובר בכמויות דימום גדולות במיוחד, או חשה כאבים חזקים בבטן התחתונה, מוטב לבדוק את הנושא מול רופא. כמו כן, שימי לב שככל שהשבועות מתקדמים ואת מתקרבת לשבוע 20 – כך מאגרי הסידן והברזל שלך מנותבים לעובר דבר שעלול לגרום לחוסרים של חומרים אלו בגופך. מכאן, שחשוב ובייחוד בשבועות הללו, לבצע בדיקות דם ולסקור את כמות המינרלים הללו בדמך.

באם יש חוסר בוודאי תקבלי מרשם לתוספי תזונה מותאמים. בשבוע 17 ואילך, תראי כבר עלייה משמעותית במשקלך בשל גדילת העובר, והתרחבות כלי הדם. אלו יכולים גם לגרום לבצקות ודליות ברגליים. כשאת חשה אותן, חשוב לשבת או לשכב עם רגליים מורמות ככל שניתן. כמו כן, בשבוע זה את עלולה לחוש גם התכווציות שרירים ברגליים בשעות הלילה – גם פה כל שנותר או למתוח את הרגליים חזק ולחכות עד אשר אלו יעברו. עוד תופעה שתחושי בשבועות אלו בשל העלייה במשקל היא כאבי גב וכאבים בבטן התחתונה. כאשר את חשה את הכאבים חשוב לנוח, אך כאשר אלו רגועים מומלץ לעשות ספורט ולהזיז את הגוף כמה שניתן.

שבועות 21-30

בשבועות אלו העובר ממשיך להתפתח ולגדול ואיתו גם הרחם שלך שעולה מעל קו הטבור ואף יוצר פס מוחשי לאורכה של הבטן. זוהי התפתחות נורמלית למדי של ההריון. השבועות המדוברים, הם שיאו של ההריון ובשל השינויים ההרומונליים הרבים את עשויה לחוש צרבות, ושינויים בטעם של מאכלים שאהבת. גם העדפות המזון שלך עלולות להשתנות בשל השינויים הללו וזה בסדר גמור- הקיבה שלך עוד לא השתגעה….עוד שינוי שקרוב לוודאי תחושי בעיקר בשבוע ה-25 הוא קשיי עיכול ואף עצירות. הרבה מים, והקפדה על מנות קטנות תסייע להניע את מערכת העיכול שלך לכיוון הנכון.

עוד שינוי שאליו תשימי לב בשבועות אלו, הוא ריבוי של שיער על הגוף ועל הראש שלפתע
מופיע- גם במקרה הזה, ההורמונים אשמים. "צירי ברקסטון היקס"- או מה שקרי בלשון העם "צירים מדומים". החל מהשבוע ה-25 גודלו של העובר מתפתח בקצב שיא, מה שגורם לשרירים העוטפים את הרחם להמתח ולהתרחב בבת אחת. התרחבות זו מתבטאת בתחושת כאבים והתכווציות בבטן התחתונה ובמפשעה. אם מדובר בכאבים שהם אחת ל…ואינם סדירים- אלו כנראה הצירים המדומים שלך.

שבועות 31-40

זהו, את בישורת האחרונה של ההריון ונכנסת למעשה לשליש השלישי והאחרון של ההריון. כאן בעיקר תחושי את כובד המשקל של העובר וההריון, ויתכן שגם תחושי בקשיי נשימה בשל לחיצת הרחם על הסרעפת. השתדלי לשתות הרבה מים, לקחת נשימות עמוקות ולדבר בהפסקות. כמו כן, הבצקות,
ההתכווציות וכאבי הרגליים והגב יגיעו לשיאם בשבועות הללו- אבל אל דאגה זה נגמר בקרוב. השתדלי להתנועע וללכת ברגל ככל שניתן. הדבר יסייע בהתמודדות עם כאבי המשקל הגדול שאת סוחבת כעת.

הכי חשוב שתזכרי כי התופעות שהוזכרו במאמר זה לאורך שבועות ההריון השונים, הם הנפוצים ביותר והידועים ביותר. בכל מקרה שאת חשה תופעות נוספות או שאינך בטוחה שהכל בסדר, מוטב לפנות ישירות לרופא הנשים שלך להתייעצות.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר