המסגרת הטיפולית של אשפוז יום

מהו אשפוז יום פסיכיאטרי?

אשפוז יום פסיכיאטרי הוא מסגרת טיפולית שבה מגיע המטופל הפסיכיאטרי לטיפול ואשפוז במחלקה הפסיכיאטרית במשך מחצית היום, ולאחר מכן חוזר ללון בביתו, כשביום המחרת הוא חוזר למחלקה וכן הלאה. אשפוז יום נבדל מאשפוז מלא – במסגרתו נמצא המטופל במחלקה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. הסטיגמה שחשוב לשבור לגבי אשפוז יום פסיכיאטרי היא שלא מדובר כלל וכלל במסגרת מעבר או במסגרת פורמלית שאינה טיפולית – זוהי מסגרת טיפולית לכל דבר, עם יתרונות טיפוליים לחולים מסוימים. נכון להגיד שמדובר בתחנת מעבר מסוימת בין אשפוז מלא לבין שחרור למרפאות בקהילה – לעתים קרובות מהווה אשפוז היום מסגרת טיפולית אליה מפנים חולים שיצאו מאשפוז מלא לקראת שחרור לקהילה, וגם להפך – לעתים חולים המגיעים לקהילה ומצבם מחמיר מופנים לאשפוז יום עד שיחולט, אם יוחלט, שעליהם להגיע לאשפוז מלא. אוכלוסיית היעד שמגיעה למסגרת טיפולית של אשפוז יום היא כלל המטופלים הסובלים מהפרעות נפש שנמצאות במצב החמרה או משבר, או מטופלים שנמצאים בתהליך שיקום מאשפוז מלא. ההפרעות עצמן יכולות להיות הפרעות במצב הרוח, הפרעות חרדה, סכיזופרניה או הפרעות פסיכוטיות אחרות. חשוב שנבין בקצרה מהם היתרונות של מסגרת אשפוז יום כטיפול פסיכיאטרי.

היתרונות של מסגרת אשפוז יום כטיפול פסיכיאטרי

  • טיפול אישי ומותאם למטופל – מסגרת של אשפוז יום היא אמנם מסגרת בה המטופל נמצא פחות זמן במחלקה ולכן גם שמני הטיפול שלו הם בממוצע קצרים יותר, אך מדובר במקרים רבים במסגרת בה המטופל מקבל את הטיפול שמתאים לו אישית במידה הרבה ביותר. הטיפול יכול להיות טיפול פרטני בשיטות ספציפיות – טיפול בגישה התנהגותית, פסיכודינאמית או טיפול באומנות, מוסיקה או ריפוי בעיסוק. מצד שני, הטיפול יכול להיות גם קבוצתי – טיפול שמכין את המטופל להתמודדות עם סיטואציות חברתיות בחיים שמחוץ לבית החולים. גם הטיפול התרופתי, במקרים אלה, מותאם באופן אישי ככל הניתן למטופל ולצרכיו.
  • הכנה לחיים מחוץ לבית החולים – אחת הבעיות הגדולות ביותר של אנשים הסובלים מהפרעות נפשיות היא ההסתגלות לחיים שאחרי האשפוז, גם אם הם ריסנו את הפרעתם בסופו של דבר. אשפוז הוא, כחלק מהיותו מסגרת ביניים, מוכוון לתת למטופלים בו את הכלים החברתיים הללו, ולעתים ישנו גם דגש על שיקום תעסוקתי.

לאבחן האם כדאי לכם לפנות לאשפוז יום

המרכז הרפואי לבריאות הנפש באר יעקב – נס ציונה, בראשותו של הפרופ' משה קוטלר, מציע גם מסגרת של אשפוז יום טיפולי ושיקומי למטופלים השונים. הפרופ' משה קוטלר, מתוקף ניסיונו הרב ותפקידו כיו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל, הוא הכתובת המקצועית ביותר לאבחון סוג הטיפול שנחוץ לכם או לקרובים לכם – ולא תמיד מדובר באשפוז מלא. הפרופ' משה קוטלר מכהן כיו"ר החוג לפסיכיאטריה באונ' ת"א, וניסיונו העשיר התחום מהווה תעודת ביטוח לאבחון הבעיה המדויקת וסוג הטיפול המומלץ. אם יש לכם ספקות לגבי איכות הטיפול שקיבלתם או שנחוץ לכם – פנייה לפרופ' משה קוטלר היא הצעד הבטוח ביותר שביכולתכם לעשות.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר