אלרגיות נפוצות ודרכי הטיפול בהן

אלרגיה, ברמת ההגדרה הבסיסית, היא תגובה חיסונית שאינה צפויה או רצויה של גוף האדם לחומרים אשר במהות שלהם לא נחשבים למעוררי מחלות. העובדות מראות שכ-12-25% מאוכלוסיית העולם סובלים מסוג זה או אחר של אלרגיה, עבור כל אחד מהם המשמעות הישירה היא התמודדות שאינה פשוטה ושינוי הכרחי של אורח החיים.
התגובה האלרגנית כוללת בתוכה שורה ארוכה של תסמינים, חלקם אפילו מסכני חיים: קשיים בנשימה, חנק, הרחבת כלי דם, אובדן הכרה, נזלת אלרגית, עיטושים, כאבי בטן, שלשולים, הקאות, פריחות – ועוד. הנקודה המרכזיות שחשוב להדגיש היא שיש בנמצא סוגים שונים של אלרגיות, כל אחת עם מאפייני ודרכי התמודדות משלה. לפניכם סקירה של הנפוצות ביותר.

 

אלרגיה לסביבה

 

הסוג הראשון של אלרגיה הוא זו הסביבתית, בין השאר לגורמים דוגמת אבק, חול ים, שמש או עונות השנה האחרות. אלרגיות אלה נחשבות לפשוטות יחסית מבחינת התסמינים שלהן, אשר למרות חוסר הנוחות שבהן – לא נחשבות למסכני חיים. כדי למנוע את התסמינים, ניתן ליטול אנטי היסמינים בתקופות הבעייתיות, אם כי יש לקחת בחשבון שאין המדובר בפתרון קבוע.

אלרגיה לבעלי חיים, לרבות כלבים או חתולים, נחשבת אף היא לנפוצה, כאשר התגובה האלרגנית נוטה להיות בעיקר לקשקשי הפרווה של החיות, המכילים בתוכן אבק, שתן או ריר. כדי למנוע את תסמיני האלרגיה, אין צורך לוותר לחלוטין על גידול חיות מחמד, עם כי מניעת כניסתן לחדר השינה, כמו גם עלייה על ספות הבית, יכולה בהחלט לסייע.

אלרגיה למזון

 

במספר לא מבוטל של מקרים, נובעת אלרגיה למזון – וזה יכול להיות חלב ומוצריו, חיטה, דגים, בוטנים, שקדים, פירות ושלל מזונות אחרים – מחוסר של אנזימים מסוימים בגוף האם. אלרגיות אלה, ובעיקר אלרגיה לדגים, לפול או לבוטנים, נחשבות למורכבות בכל קנה מידה, כאשר הן כוללות בתוכן לעיתים סכנת חיים. הסכנה אפשרית אפילו שנים לאחר החשיפה לאותו אלרגן.

כשזה נוגע לתזונה, ברור שהדרך העיקרית למנוע את האלרגיה היא לא לצרוך כלל את המזונות המסוכנים, עבור אותו אדם. יש לבחון היטב את רשימת המרכיבים של כל מזון שרוכשים, ולסקור היטב את התפריט במסעדות בהן בוודאי מבקרים מפעם לפעם.

אלרגיה לתרופות

 

סוג מרכזי אחר של אלרגיה מכניס לתמונה את התרופות, בדרך כלל כאלה ממשפחת תרופות הפניצילין. התסמינים מופיעים במהלך הנטילה או מספר ימים לאחריה, כאשר בכוחם השלילי להיות מסוכנים בכל קנה מידה. כאן, דרך ההתמודדות העיקרית היא יידוע הרופא על עצם האלרגיה, מה שיאפשר לו להציע תרופות חלופיות, שאינן כוללות את הרכיב הבעייתי. כיום, יש לא מעט תרופות פוטנציאליות עבור כל בעיה רפואית.

 

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר