חשיבותן של הבדיקות הגנטיות

אחד הנושאים המשמעותיים ביותר עבור זוגות שמעוניינים להרות, כמו גם עבור נשים שמבקשות להרות באמצעות הפריה או תרומת זרע, הוא האבחון הגנטי. מטענו הגנטי של האדם הוא ייחודי למדי, אבל למרות זאת ניתן לזהות בו ליקויים ופגמים אשר עשויים להוביל להופעתן של מחלות או ליקויים גנטיים גם בעובר. בדיקות גנטיות זוכות היום לפופולאריות רבה בקרב זוגות שמבינים עד כמה ניתוח מעמיק של המטענים הגנטיים הוא חשוב לאבחון מוקדם  של בעיות אפשריות, של מחלות או של פגמים, כדי שניתן יהיה להיערך בהתאם, לטפל במידת האפשר ולהיות מוכנים לכל תרחיש. אחת השיטות הנפוצות לשם כך היא בדיקה באמצעות צ'יפ גנטי, דרך מתקדמת ומתוחכמת לבחון את מטעניהם הגנטיים של בני הזוג.

 

איך זה מתבצע?

בדיקה באמצעות צ'יפ גנטי היא בדיקה שנעשית, בדרך כלל, טרם ההיריון. תהליך זה שואף לאתר פגמים או מחלות גנטיות, אשר הופעתם עשויה להעיד על הסבירות להעברת הבעיה גם אל הילדים. צ'יפ גנטי זה הוא כלי חיוני עבור זוגות צעירים והורים לעתיד, אשר מבקשים להיות מוכנים מראש לכל בעיה אפשרית ולתכנן את צעדיהם בהתאם. אם יגלו בני הזוג שהם עשויים להעביר לילדיהם פגמים גנטיים שונים (מה שעשוי לקרות בעיקר אם שני ההורים נשאים של אותו פגם) הם יכולים להחליט להרות בכל זאת, באופן טבעי לחלוטין, להישאר "עם היד על הדופק" ולבצע בדיקות מתאימות במהלך ההיריון. פתרון אחר יכול להיות דווקא הפריה חוץ גופית שתאפשר לברור את העוברים ולהחזיר לרחמה של האם רק את הבריאים, ללא הליקויים הגנטיים.

 

כך זה עובד

בדיקה אשר מתבצעת באמצעות צ'יפ גנטי אינה שונה במהותה מבדיקות דם אחרות, לפחות בכל הקשור לאופן איסוף המידע. כלומר, לצורך אבחון המטען הגנטי של האדם נדרשת דגימת דם שאיסופה זהה לכל בדיקת דם אחרת, אך ניתוחה מתבצע באופן שונה ועל גבי משטח ייעודי וייחודי שמאפשר בחינה של מוטציות ומחלות גנטיות בפרק זמן מהיר למדי ובאופן ברור ונהיר. אין ספק כי השאיפה העיקרית (לא רק של הזוגות הצעירים) היא לקבלת בדיקה תקינה שאיננה מעידה על כל מוטציה או פגם גנטי, אך קיימת כמובן האפשרות לקבלת בדיקה שאינה תקינה, אשר תעיד על נשאות של מוטציה מסוימת או של מחלה, כגון בעיות של ניוון שרירים, טאי-זקס או סיסטיק פיברוזיס. אלו תוצאות שאינן רצויות אבל המודעות לקיומן היא שתעזור להורים העתידיים לקבל החלטות באופן רציונלי ככל האפשר, לטובתם ולטובת הילדים.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר