הצילו לתינוק שלי יש גזים!

אחת התופעות הידועות, הנפוצות ומדירות השינה מעיניהם של הורים טריים רבים היא תופעת הגזים בתינוקות. אף אחד לא ממש יודע להסביר מדוע תינוקות בגיל שבועיים ועד גיל חודשיים לערך, סובלים מהתופעה, אך מה שבטוח זה שהורים רבים מחפשים איך להתמודד עם התופעה ולהקל על התינוק/ת שלהם (וכמובן בדרך, לזכות בעוד קצת שעות שינה). אז מה עושים ואיך מתמודדים עם זה?

 

שלב א- הרגעו! התינוק/ת שלכם הם לא הראשונים ולא האחרונים לסבול מגזים

בתור התחלה, חשוב להבהיר- הגזים אצל התינוקות אינם נגרמים מבעיה כלשהי, אלא הם תופעה ביולוגית טבעית ונפוצה הנגרמת כתוצאה מהתפתחות מערכת העיכול בחודשים הראשונים לחייו של התינוק.

בתוך הרחם, העובר ניזון מחבל הטבור ואין לו צורך להשתמש במערכת העיכול שלו. רק עם היציאה מהרחם והפיכתו ליצור חי ואוטונומי (ברמה מסויימת), מערכת העיכול נכנסת לשימוש וכמו בכל דבר חדש, גם פה יש "חבלי לידה".

דרכים לטיפול אצל תינוקות הסובלים מגזים

אז מה עושים כאשר ההתקף מגיע? הטיפול בגזים אצל תינוקות צריך לכלול שילוב בין טיפול פיזי, יחס אוהב ומנחם והתאמת המזון לתינוק בתקופה רגישה זו.

למה הכוונה בטיפול פיזי?

כל תזוזה של התינוק יכולה לסייע ולהקל על הכאב, יהיה זה על נדנדת תינוקות, טיול בעגלה, עיסוי או אמבטיה. העיסוי צריך להעשות כאשר התינוק על גבו, תוך קירוב עדין של רגליו ב-90 מעלות לכיוון הבטן. תנועה זו מסייעת לתנועתיות של מערכת העיכול, ועשויה להקל על הכאב. לגבי האמבטיה, כאן מדובר בכלי שיסייע רק אם הילד/ה שלכם אכן אוהבים אמבטיה ומים.

שימו לב כיצד התינוק מגיב כאשר בעת התקף אתם עושים לו אמבטיה וכך תדעו האם הדבר מקל עליו או שמא, חלילה מלחיץ.
יחד עם הפעולות הללו, חשוב גם לתת בזמן זה יחס אוהב, מנחם ועוטף לתינוק.
נכון, שמדריכי הורים רבים טוענים שהורים לא צריכים להגיב לכל בכי ונהייה של התינוק אך פה זה לא המצב.

הבכי הוא מתוך מצוקה וזה הזמן לתת לתינוק הרגשה בטוחה ואוהבת. כך התינוק לומד גם לתפוס את הוריו כישות המטפלת והדואגת לו.

ומה לגבי שינוי סוג המזון?

לעיתים סוגי ההזנה שהתינוק מקבל, או צורת ההזנה יכולים להחמיר את תופעת הגזים ולכן חשוב להיות מודעים גם לאספקט הזה. בתינוקות אשר יונקים, חשוב להקפיד שהתינוק ימצוץ ממלוא הפטמה וירוקן אותה עד סופה.

אם לא עלולות להווצר בועיות אוויר שיגבירו לאחר מכן את הגזים. אם העולל סובל מאוד, מומלץ לאם המניקה להמנע ממוצרי חלב לתקופה קצרה. אלו, בשל החומציות שבהם, עלולים להגביר את כאבי הגזים. כמובן, שכאשר התינוק בהתקף, יש להמנע מלנסות ולתת לו לאכול, ולהשתדל להרגיע אותו ככל שניתן.

ומה לגבי תינוקות הניזונים מתמ"ל? לרוב חברות התמ"ל יש מזון מיוחד המיועד לתקופה זו של הגזים במיוחד. לרוב, תחליפי חלב אלו לתינוק, יכילו מרכיבים שונים שאמורים לסייע להתגבר על כאבי הבטן ולדאוג שיציאות התינוק תהיינה סדירות ובכך, גם כן להקל על כאבי הגזים והעיכול.

אל תהססו לפנות לרופא ילדים במקרה הצורך

כמובן שכל מה שרשמנו פה, הן בגדר עצות בלבד. אם אתם או אתן מרגישות שהתינוק סובל מאוד, ששום דבר שניסיתם לא עוזר וגם אתן מבחינות שהיציאות שלו/ה פחתו, זה הזמן לפנות לרופא ילדים להתייעצות.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר